Sosyal Ağlar :

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Vücut Kitle Endeksi 40 ı geçince niçin Morbid Obezite olarak adlandırılıyor?
CEVAP ; Yapılan klinik araştırmalara göre VKİ 40ve üzerinde olan kişiler ile VKİ normal olan kişilere göre 12-20yıl "daha az yaşadığı" tespit edilmiş.. Bu noktadan hareket ile aşırı kilolar belli bir düzeyi geçince-yani VKİ 40 ve üzerinde olduğunda-kişilerin yaşam süresini kısalttığı için adına "ÖLÜMCÜL OBEZİTE" denmektedir.

2- Vücut Kitle İndeksim 40 ve ben ameliyatsız yöntemler ile "ideal kiloma" düşmem imkansız mı?
CEVAP; 1991 yılında Amerikan Sağlık İnstitüsü ( NIH ) bir araştırmanın sonucunu yayınladı. Maalesef VKİ 40 ve üzerinde olan kişilerin " diyet ve egzersiz" ile ideal kilolarına düşme ihtimali %2..Yani Morbid Obezite düzeyindeki kişilerin "cerrahi yöntemler" dışında ideal kilolarına düşme ihtimali çok çok çok düşüktür..

3- Obezite Cerrahisi ameliyatları tehlikeli midir?
CEVAP; Dünyanın en saygın en prestijli Tıp Dergilerinden biri olan Jama Surgery 'de Mart 2014 yılında bir araştırma sonucu ( metaanaliz ) yayınlandı. Bu araştırmada 2003 ile 2012 yıllarında çeşitli ülkelerde obezite cerrahisi geçirmiş toplam 161.756 vakanın  ( ki bu dünyada en çok vaka sayısına sahip metaanaliz sonucudur ) incelendiği araştırmanın sonucuna göre " obezite cerrahisinde ölüm oranı "  %0,08 yani binde 8 oranındadır..

4- Obezite Cerrahisi ile mevcut yandaş hastalıklarımdan ( hipertansiyon, şeker hastalığı, diyabetes mellitus, uyku apnesi, kollesterol yüksekliği vb ) kurtulabilir miyim?
CEVAP ; Obezite Cerrahisi "tek bir yöntem" yoktur. Doktorunuz sizin yandaş hastalıklarınız ve diyet alışkanlıklarınıza göre " size uygun " obezite cerrahisi yöntemini önerecektir. Geçireceğiniz obezite cerrahisi ameliyatını takiben yandaş hastalıklarınızdan ( %90-98 oranında )  da kurtulabilirsiniz.

5- Obezite Cerrahisi sonrası ideal kiloma ne kadar sürede gelebilirim?
CEVAP; Obezite cerrahisi sonrasında günlük yada haftalık hedefler yoktur. Ameliyat sonrası 12 aylık ve 24 aylık global hedefler vardır. Obezite cerrahisi sonrası ilk 12 ayda "fazla kilolarınızın " %50-90 vermeniz ve 24.ayda İdeal Kilonuza düşmeniz hedeflenir.

6- Obezite Cerahisi ameliyatları açık yöntem ile mi kapalı ( laparoskopik ) yöntem ile mi uygulanır?
CEVAP; Obezite ameliyatlarında hedef " minimal invaziv " yöntem olan yani hastaya " en az derecede ağrı " duymasına ve hastanın " hayat kalitesini ( quality of life ) " en az derecede etkileyen kapalı ( laparoskopik ) yöntem tercih edilir. 

7- Obezite Cerrahisi sonrası ne zaman işime dönebilirim?
CEVAP; Kapalı yöntem ( laparoskopik minimal invaziv ) ile ameliyatı takiben 3-5. günlerde hastaneden diyet önerileri ile taburcu edileceksiniz. Tabuculuğunuzu takiben 7-10 gün içinde işinize dönebilirsiniz.

Op. Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

 

 

 

 

 

VKİ HESAPLAMA

E-bülten

E-posta Adresiniz

Gönder