Sosyal Ağlar :

AYARLANABİLİR MİDE BALONU ( GASTRİK BALON )

AYARLANABİLİR MİDE BALONU ( GASTRİK BALON ) 

Obezitenin (VKİ 30-40) "ameliyatsız tedavisinde" tek seçenektir ve neredeyse 20 yıldır kilo verme terapisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadırlar. Tüm dünyada 100,000’in üzerinde hasta ile gerçekleştirilen tecrübelerde 6 ayda ortalama 12 ila 15 kg'lık kilo kaybı olduğu bildirilmiştir.

MİDE BALONU (İNTRAGASTRİK BALON) NASIL FAYDA SAĞLAR?

Yetişkin bir kişide mide 800-1000ml civarında katı-sıvı gıda alabilmektedir. Midenin içine-ameliyatsız-endoskopik yöntem ile yerleştirilerek önce 400ml ile su ile şişirilen ( kilo verme hızına göre bu miktar ek uygulama yaparak 750ml kadar çıkartılabilir ) balon midedeki hacmin neredeyse yarısını kaplamak sureti ile az miktarlarda gıda ile "tokluk" hissi oluşmasında yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile kişilerin diyet programlarına uyumunu da kolaylaştırmaktadır.

MİDE BALONU NASIL YERLEŞTİRİLİR?

İşlem öncesi klinik ve labaratuar tetkikleri yapılan ve diyet alışkanlıkları sorgulanan ve "mide balonu takılması uygun bulunan" hasta Endoskopi Ünitesine alınır. Kolundan damar yolu açılarak Anestezi Uzmanı eşliğinde sedasyon anestezisi altında (ağrı ve acı duymamasını sağlayan yöntem) endoskopi eşiliğinde gastrik balon mideye yerleştirilir ve ilk etapta 400-500ml sıvı ile şişirilerek işlem sonlandırılır. İşlem süresi tecrübeli merkezlerde 20-30dk kadardır. İşlem sonunda hasta derlenmeyi takiben hastaneden taburcu edilir.

MİDE BALONU YERLEŞTİRİLMESİNİ TAKİBEN NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM?

Endoskopik mide balonu yerleştirilmesi işlemi "sedasyon anestezisi" altında "günübirlik" işlemdir. Yani hasta işlem bitiminde işine dönmesine engel bir durum yoktur.

MİDE BALONLARININ HEPSİ AYNI KALİTEDE MİDİR?

 Elbetteki tüm mide balonları aynı kalitede ve özellikte değildir. Biz Obezite Kliniğimizde, Spatz® Marka "Ayarlanabilir Balon Sisteminin mucidi" ve Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi eski öğretim görevlisi olan Dr.JEFFREY BROOKS tarafından geliştirilmiş ve 2005 yılında beri tecrübeli balon mühendisleri ve klinisyenlerle birlikte "güvenilirliği kanıtlanmış" Spatz3 Ayarlanabilir Mide Balonunu ( Spatz3 adjustable gastric ballon) kullanmaktayız. Dr Brooks bu ürün ile ilgili bir demecinde “Amacım obez hastalar için daha emniyetli, daha rahat ve daha etkili bir tecrübe meydana getirmek olmuştur. Endoskopi topluluğuna ve dünyanın aşırı kilolu ve obez hastalarına 1 YILLIK İMPLANTASYON İÇİN ONAYLANMIŞ ilk AYARLANABİLİR intragastrik balonu sunmaktan gururluyuz.” demiştir.

SPATZ3 AYARLANABİLİR GASTRİK BALONUN ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

1-Amerikada üretilmiş bir üründür ve Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA ONAYLI) tarafından kalitesi onaylanarak kullanılmasına izin verilmiş bir üründür.

2-"Ayarlanabilir ilk balondur" yani mide içine yerleştirilen balon 400ml ile şişirilir ve hastanın aylar içinde kilo verimine bakılarak-gerekirse-tekrar endoskopik yöntemle balon içindeki sıvı miktarı 750ml kadar arttırılabilir. Hastaya optimal bir kilo kaybı düzeyine ulaşması ve bunu korumasında ve en üst düzeyde konfor elde etmesinde yardımcı olmak için zaman içinde herhangi bir zamanda balon ebadında kolaylıkla ayarlamalar yapılabilmektedir. Hastalarımız ayarlama sonrasında ortalama olarak 8 kg’lık bir ek kilo kaybı elde etmişlerdir. Erken intolerans epizotları küçük bir hacmin alınmasıyla hafifletilmiştir.

3-Mide balonlarının çoğu sadece 6 ay midede kalabilir. Spatz3 Ayarlanabilir Mide Balonu ise 1 yıllık süre ile midede kalması FDA tarafından onaylanmış "ilk" ürün olma özelliğine sahiptir.

AYARLANABİLİR MİDE BALONU HANGİ HASTALAR İÇİN UYGUNDUR?

Vücut kitle İndeksi (VKİ) 30 ile 40 arasında olan OBEZ kişiler ile VKİ >50 den büyük olan SÜPER MORBİD OBEZ kişilere (ameliyat öncesi kilo verimi ile ameliyat risklerinin azaltılması amacı ile) uygulanabilir.

AYARLANABİLİR MİDE BALONU SONRASINDA NASIL BİR DİYET UYGULAYACAĞIM?

Mide balonu yerleştirilmesini takiben diyet mutlaka üzerinde önemle durulması gereken bir durumdur ve bir takım özellikler arz eder. Mide Balonu takılmış hastaların diyetlerinin düzenlenmesi bu konuda "deneyimli" kişiler tarafından hazırlanmalı ve belli aralıklar ile kontrol edilmelidir. AYARLANABİLİR MİDE BALONU İLE KAÇ KİLO VEREBİLİRİM? Uygun bir diyet düzenlenmesini takiben bir yıllık sürenin sonunda VKİ değerinde ortalama 11-12 puanlık azalma görülmüştür (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23526067) İngiltere'de yapılan ve "Obesity Surgery" Dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre ise Ayarlanabilir Mide Balonu takılan 73 hastada 1 yıl içinde ortalam 21,6 kilo verdikleri gösterilmiştir.(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442419)

AYARLANABİLİR MİDE BALONUNUN KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Ayarlanabilir mide balonu takılan hastalarda ölüm vakası bildirilmemiştir. Ensık komplikasyon mide balonunun tolere edilememesidir. (intolerans) Nadir olarak (%4 civarında) mideden barsaklara yer değiştirmesi vb komplikasyonlar ile %2 civarında asemptomatik mide ülseri bildirilmiştir.

Sağlıklı uzun bir ömür dilerim

Op.Dr.Ersun TOPAL

Genel Cerrahi Uzmanı Obezite ve Metabolik Cerrahi 

0545 629 29 48

www.ersuntopal.com

VKİ HESAPLAMA

E-bülten

E-posta Adresiniz

Gönder