Sosyal Ağlar :

AĞRISIZ OBEZİTE ve ŞEKER AMELİYATI MÜMKÜN MÜ?

AĞRISIZ OBEZİTE ve ŞEKER AMELİYATI MÜMKÜN MÜ?

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ersun Topal " Ağrısız Obezite ve Diyabet Cerahisi mümkün mü? sorusuna şunları söyledi: Tıp Dünyasında gelişmeler son hızla ilerler iken özellikle "cerrahi branşlar" da bu araştırma ve geliştirmelerden etkilenmekte ve faydalanmaktadır. Son on yıl içerisinde cerrahi alanındaki neredeyse tüm araştırmalarda ameliyat olacak kişinin "hayat kalitesi" ( quality of life) ve "yaşam konforu" çok fazla önemsenmekte ve ön planda tutulmaktadır. Ayrıca modern dünyada kişilerin iş hayatına bir an önce dönebilmeleri modern cerrahi tekniklerin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Ameliyat olacak kişilerin "hayat kalitesi" "yaşam konforu" ve "en az işgücü kaybı" gibi faktörler göz önünde tutulduğunda Klasik Cerrahi yöntemler yerini özellikle Laparoskopik ( kapalı cerrahi ) ve Robotik Cerrahi Tekniklere yerini bırakmaktadır. Laparoskopik ( kapalı cerrahi ) Cerrahi Teknikler belli bir donanım ve bu teknikleri uygulayacak cerrahların deneyimi gerektirmektedir.

Doruk Yıldırım Hastanesi ve Doruk Çekirge Özel Bursa Hastanesi bu cerrahi gelişmelerin ışığında yenilenen teknolojisi ile "minimal invaziv cerrahi" ameliyatlar olan Laparoskopik ( kapalı yöntem ) kasık fıtığı ( inguinal herni ), Laparoskopic Mide Fıtığı ve Reflü cerrahisi, Laparoskopik göbek fıtığı ameliyatı ve Laparoskopik Apandisit ameliyatlarının-tecrübeli cerrahi ekibi sayesinde-Bursa ilinde en sık uygulandığı merkezler haline gelmiştir. "Hayat kalitesi ve yaşam konforunu" en ön planda tutan bu modern cerrahi teknikler sayesinde "en az düzeyde ağrı duyan" hastalarımız, ameliyatını takip eden saatler içerisinde hemen ayağa kaldırılmakta, kişisel ihtiyaçlarını ve bakımını sağlayabilmekte, ameliyatını takip eden günde taburculuğunu takiben iki yada üç gün içerisinde iş hayatına dönebilmektedir. Modern cerrahi tekniklerin önemli olduğu bir diğer alan da obezite hastalarına uygulanan obezite cerrahisi ( Bariatrik Cerrahi ) prosedürleridir.

Aşırı kilolu bu hastalara uygulanacak tüm cerrahi işlemler ( kalp damar, ortopedi, kadın doğum, genel cerrahi) klasik cerrahi yöntemler ile yapıldığında belirgin derecede ağrı, hayat kalitesinde ve yaşam konforunda bozulma ve yaraların kapanmama ve açılması gibi bazı problemleri beraberinde getirmekte iken Obezite Cerrahisi ( Tüp Mide sleeve gastrectomy ve Gastrik Bypass ) Laparoskopik yöntem ile uygulandığında hastaların "hayat kalitesi ve yaşam konforunu" belirgin derecede arttırmaktadır. Ayrıca Obezite Cerrahisi ( Bariyatrik Cerrahi ) ameliyatlarımız sırasında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da da hastalara uygulanan " Epidural Yöntem Anestezisini" Doruk Hastanelerinde Obezite Cerrahisi planladığımız tüm hastalarımıza uygulamaktayız ve tıpkı "ağrısız doğum" tekniğinde olduğu gibi Epidural Yöntem Anestezisi ile Laparoskopik ( kapalı ) cerrahi teknik birarada kullanıldığında "en az düzeyde ağrı yada hiç ağrısız" bu ameliyatları gerçekleştirebiliyoruz, obezite ameliyatı geçirmiş hastalarımızı ameliyatı takip eden saatlerde yürütüp, ameliyatlarını takip eden iki yada üçüncü günlerde hiç ağrı kesici ilaç dahi kullanmadan taburcu ediyoruz.

Tüm dünyada uygulanan ve Hastanelerimizde de başarı ile uyguladığımız "Epidural Yöntem Anestezisi" ve Laparoskopik ( kapalı ) teknik ile Obezite Cerrahisi ameliyatlarını, hastalarımızın "yaşam kalitesi ve hayat konforunu" bozmadan gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.dedi Epidural Yöntem Anestezisi hakkında Anestezi Ve Reanimasyon Uzmanı Dr.Hasan Özal da "epidural yöntem ile ağrısız ameliyat" hakkında şunları ekledi; bu tür ameliyatlarda ortaya çıkan ağrı visseral ağrı olarak tanımlanmaktadır. Bu tür ağrılar zor lokalize edilirler ve yaygın seyirlidirler (ayırt edilmeleri zordur).Bariatrik ameliyatlarda da ağrılı uyaranlar uzun süreli (48-72 saat) devam ettiği için laparoskopik cerrahi olan kişilerin yaşam konforunu kötü yönde etkilemektedir. Bu tür ağrılar omur sinirleri tarafından (medullaspinalis ve sinir kökleri) tarafından beyne iletilmektedir (visserosomatik konverjans). Gerek lokalizasyonlarının zorluğu gerekse yaygın olmaları nedeniyle hastaları aynı zamanda huzursuz ve kaygılı konuma sokmaktadırlar. Uygulanan epidural anestezi ve analjezi yöntemi sayesinde yaygın olan visseral ağrının önüne geçilmektedir (visserosomatik konverjans iletinin bloke edilmesi ile). Yaygın ve lokalize edilemiyen bu ağrının ortadan kalkması ile cerrahi dönem (peroperatif) ve sonrası (postoperatif dönem) daha rahat ve konforlu geçmektedir. Bunun için de hastalarımıza uyutmadan hemen önce epidural kateter uygulamaktayız. PCA (hasta kontrollü analjezi) cihazı bağlayarak ağrısız dönem elde etmekteyiz. Hastalarımız da ameliyat sonrası dönemde az da olsa ağrı hissederlerse PCA cihazının düğmesine basarak ilave ilaç uygulatmak suretiyle hemağrısı rahatlamakta hemde bizlerin hangi aralarlailaç gereksinimi olduğunu anlamamıza yardımcı olmaktadırlar.

Op. Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

VKİ HESAPLAMA

E-bülten

E-posta Adresiniz

Gönder