Sosyal Ağlar :

TÜP MİDE AMELİYATI

Bölgesel Anestezi İle Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı

 

 

Tüp Mide Ameliyatı Animasyonu

 

Bölgesel Anestezi İle Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı

 

 

Tüp Mide Ameliyatı Animasyonu

 

MORBİD OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

 

Morbid obez bireylerin-ameliyat dışı yöntemler-olarak bildiğimiz “diyet ve egzersizle “ kalıcı kilo verebilme ihtimali ne yazık ki %2’den azdır.

Bu her nekadar yurtdışı kaynaklı bir araştırma olsa da Bursa ve Türkiye için de aynı sonuçlar geçerlidir diyebiliriz. Yıllar içinde gelişen Metabolik bozukluklar da Metabolik Sendrom dediğimiz bir hastalığın vücudumuzda görülmesine sebep olur ki bunun tedavisinde de Metabolik cerrahi yada metabolizma cerrahisi temel tedavidir.

 

Morbid obezitenin cerrahi tedavisinde İKİ YOL İLE KİLO KAYBI sağlanır.

BİRİNCİ YOL; yenilen YEMEKLERİN MİKTARINI AZALTMAYI HEDEFLER. Bu tip ameliyatlarda mide hacmi küçültülür.

Sleeve gastrektomi ( TÜP MİDE AMELİYATI ) Obezite cerrahisi seçenekleri içinde bu işlemlerden en etkili olanıdır.

 

Tube Gastrectomy (Sleeve Gastrectomy)

İKİNCİ YOL İSE ALINAN GIDALARIN EMİLİMİNİ AZALTMAYI HEDEFLER. Gastrik bypass ameliyatı gerçekleştirilir. Tüm dünyada Türkiye ve Bursa da da aynı standart cerrahi uygulanır.Bu ameliyat ile  değişik uzunluklarda ince barsak kısmı gıda geçişine ve emilimine kapatılır.

Roux-En-Y gastric bypass, obesity

 

 

Sleeve Gastrektomi; TÜP MİDE AMELİYATI

Tube Gastrectomy (Sleeve Gastrectomy)
sadece mide hacmini küçültmek üzere yapılan bir işlemdir. Mide uzunlamasına kesilerek bir kısmı çıkartılır. Midenin hacmi küçülülerek ince bir muza benzer. Bu haliyle bir tüp gibi göründüğünden “mide tüpü” olarak da adlandırılır.
Sleeve Gastrektomi işleminde, midenin-esnediğinde mide hacmini en çok büyüten kısmı çıkarılır. Geride kalan mide kısmı çok fazla miktarda esnemez. Dolayısıyla AŞIRI YEMEK YEMEYİ ENGELLER.
Midenin tüp haline getirilmesi, midenin gıdalara karşı direncini de arttırır. Aşırı büyük hacimde gıdaların geçişine izin vermez. Yediğiniz yemeklerdeki lokmalarınız küçülür.
Midenin tüpleştirilmesi mideye giren gıdaların hızla mideden boşaltılmasını sağlar. Mide de uzun süre kalamayan gıdalar, mide hacmini büyütecek zamanı bulmadan mideyi terk ederler ince barsağa gıdaların geçişi hızlanır. Bu hızlı geçiş ince barsaklarında hareketini uyarır. 

SLEEVE GASTREKTOMİ  ( TÜP MİDE ) HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR

 

Sleeve gastrektomi obezite nedeniyle tedavi olması gereken TÜM ŞİŞMAN HASTALARA UYGULANABİLİR. Bursa ve Türkiye de de ensık yapılan obezite cerrahisi ameliyatıdır.
İlk yıllarda “AŞIRI KİLOLU OLAN SÜPER OBEZ” hastalara İLK BASAMAK TEDAVİ olarak uygulanmaya başlansa da, bugün çok daha düşük kilodaki hastalarda da yaygın olarak ve başarı ile uygulanmaktadır.Vücut Kitle İndeksi (VKİ ) >50 kg/m2 üzerinde olan “süper obez” hastalarda ameliyat süresinin kısa olması nedeniyle ilk basamak tedavi olarak sleeve gastrektomi uygulanmaktadır.
GASTRİK BYPASS AMELİYATININ OLASI UZUN DÖNEM SORUNLARI nedeniyle çekinen hastalarda sleeve gastrektomi uygulanmaktadır.
• Mide Bantı planlanan hastalarda alternatif olarak sleeve gastrektomi uygulanabilir.
• Mide Bantı uygulanmış ancak mide bantı ile sorunlar yaşayan hastalarda mide bantı çıkartılarak sleeve gastrektomi uygulanabilir.
• Mide Bantı gibi yabancı bir cismin yaratacağı sorunlardan çekinen yada ameliyattan sonra mide bandı ayarlamaları için doktora gelmek istemeyen hastalarda sleeve gastrektomi uygulanabilir.
• Bir başka uzun etkili ameliyata çevrilebilir ( revizyon ).

 

SLEEVE GASTREKTOMİ ( TÜP MİDE ) AMELİYATI  NASIL ETKİ EDER?
 

  Tube Gastrectomy (Sleeve Gastrectomy)
Sleeve  gastrektomi ile mideniz, TÜP yada muz şekline küçültülerek hacmi azaltılır  ( %70-80 ). Halk arasında “TÜP MİDE” denmesinin sebebi budur. YEMEK PORSİYONLARINIZ KÜÇÜLÜR

Örneğin ameliyat öncesinde, 5-6 tane köfte, yanında pilav yada makarna ve salata yer ve ancak TOKLUK hissederken; ameliyattan sonra 4 kaşık çorba, bir tane köfte ile tıka basa doymuş olursunuz.

Biz de obezite ameliyatı yaptığımız Bursa'da benzer sonuçları görmekteyiz.


ÇÜNKÜ; Midenizin çıkartılan kısmından salgılanan “AÇLIK HORMONU”   tüp mide ameliyatından sonra %70-80 azalır. Bu hormonun adı “GHRELİN”dir. Açlık hormonunun (ghrelin) azaltılması sayesinde yemekler arasında daha az açlık hissedersiniz. TOKLUK HİSSİNİZ DAHA UZUN SÜRER.
Sleeve gastrektomi ile mideniz tüpleştirildiğinden dolayı, MİDENİZ DAHA HIZLI BOŞALIR. Yenilen gıdaların mideden hızlı olarak ince barsağa geçmeleri, barsak hareketlerinizi de arttırır.

TÜP MİDE ameliyatından sonra, midenin çıkış kısmında ( Antrum ) basıncı artar. Bu basınç  artışı  AÇLIK HİSSİNİN BASTIRILMASINA NEDEN OLUR.

Metabolik sendrom gelişmiş morbid obez hastalarda metabolizma cerrahisi sonrası %10 luk kilo kaybının geliştiği ilk aylarda kan şeker kollesterol trigliserid parametreleri ile KAN ŞEKER REGÜLASYONUNU GÖSTEREN HbA1C değerinde hızla düzelme görülür.

• Hastaların büyük bir kısmı değişik eskiden sevdikleri değişik yiyeceklere karşı eski isteklerini duymadıklarını ifade ederler. Hatta bazı yiyecekleri tadının kötüleşmesi nedeniyle yemek istemezler. Bu gibi yiyecekler arasında sıkça adı geçenler kahve, kola, bazı poğaça ve kurabiyelerdir.

 

SLEEVE GASTREKTOMİ ( TÜP MİDE ) AMELİYATININ AVANTAJLARI  NELERDİR?
Sindirim Sistemi  ANATOMİSİNİ  DEĞİŞTİRMEZ.

Sindirim Sisteminde GIDALARIN  EMİLİMİNİ  AZALTMAZ.

2 yıllık sürede FAZLA KİLOLARIN  %60 İLA 80’İ VERİLİR.

2 yıllık sürede YANDAŞ HASTALIKLAR %80 İLA 90 ORANINDA KAYBOLUR.

Laparoskopik olarak uygulanabilir. Laparoskopik Obezite cerrahisi ameliyatlarını Bursa da ençok uygulamış cerrahlardan biriyim.

Ameliyat süresi daha kısadır.

Hastanede kalış süresi daha kısadır.

Obezite cerrahisi uyguladığımız Bursa şehrinde yaşayan hastalarımızı 3 gün içinde , Obezite cerrahisi için Türkiyenin diğer illerinden gelen hastalarımızı 5. günden sonra hastaneden taburcu etmekteyiz.

Vücut Kitle Endeksi ( VKİ) >50 ve üzerinde olan “süper morbid obezlerde” daha GÜVENLİ İLK BASAMAK CERRAHİ tedavi yöntemidir.

Sleeve gastrektomi içeride yabancı cisim ( Gastrik Bant ) bırakılmadığı için buna ait sorunlarla karşılaşılmaz.

Mide bandı ( Gastirk Bant ) gibi ayarlanma ihtiyacı duyulmaz.

Gastrik bypassa göre daha basit bir prosedürdür.

Barsakları içeren bir bypass ve ona bağlı riskler yoktur.

Bypass cerrahisine kıyasla mortalite oranı dörtte birdir.

Midenin çıkış kapısı ( pilor )  korunduğu için şekerli-karbonhidratlı gıdaların ince barsağa hızlı geçişi nedeniyle oluşan  DUMPİNG SENDROMU GÖRÜLMEZ.

Bu nedenlerden dolayı  TÜM DÜNYADA VE TÜRKİYEDE EN SIK ÖNERİLEN VE UYGULANAN  morbid obezite  ameliyatıdır.

 

SLEEVE GASTREKTOMİ ( TÜP MİDE ) AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?
Sleeve gastrektomi ameliyatında midenin bir kısmı çıkartılmaktadır. Geride kalan ve hacmi küçültülen midede bir dikiş hattı kalmaktadır. Bazı vakalarda bu DİKİŞ HATTINDAN KÜÇÜK KAÇAKLAR olabilmektedir. BU RİSK % 1'DEN DÜŞÜKTÜR.   

       

 

Dikiş hattından kaçakların da bir çoğu  fark edilmeden iyileşmektedir. Bazı durumlarda bu kaçaklara bağlı küçük apseler gelişebilir. Bu durumlarda da APSENİN DIŞARIDAN BOŞALTILMASI VE UYGUN ANTİBİYOTİK TEDAVİ İLE SORUN ÇÖZÜLMEKTEDİR. Nadir durumlarda tekrar ameliyat ile uygun tedavinin yapılması gerekebilmektedir.
Mideden oluşabilecek bu kaçakların nedenleri HEM CERRAHİ TEKNİĞE HEM DE HASTAYA AİT sorunlara bağlı olabilir.
HASTAYA AİT OLAN RİSK FAKTÖRLERİ daha çok morbid  obezitenin vücuda getirdiği yük nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
MORBİD OBEZİTENİN KENDİSİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIFLAMASINA NEDEN OLABİLMEKTEDİR. Bu da cerrahi olarak yaratılan travmanın biraz daha uzun ve zor iyileşmesine neden olabilmektedir.
Bugün cerrahi olarak dikiş hattının güvenliği için çok çeşitli metodlar geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Bu metodlar her cerrah tarafından farklı farklı kullanılmaktadır.
Hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası bakım şartlarımız bu sorunların üstesinden gelebilecek düzeyde olup, ameliyatın güvenliğini en üst noktalara taşımaktadır.

 

SLEEVE GASTREKTOMİ  ( TÜP MİDE ) AMELİYATININ DEZAVANTAJLARI  NELERDİR ?

 

Gerekirse başka birAmeliyata çevrilebilir ( revizyon ) ancak tüp mide ameliyatı geri dönüşümsüzdür.

Dondurma, milk shake, çikolata gibi sıvı-yüksek kalorili gıda tüketimiyle yetersiz kilo verme görülebilir.

  • Yeniden kilo alma olasılığı (<%1)  çok azdır.
  • Gastrik Banddan farklı olarak kaçak ihtimalinin mevcuttur.
  • Gastrik Bypass cerrahisine göre %10 daha az kilo kaybettirir.
  • Süper obezlerde ikinci ameliyat gereksinimi olabilir.
  • Ameliyat sonrası kalan midenin “genişleme olasılığı” mevcut olmakla birlikte HENÜZ BİLİMSEL OLARAK İSPATLANMIŞ DEĞİLDİR.

 

SLEEVE GASTREKTOMİ ( TÜP MİDE ) AMELİYATININ KOMPLİKASYONLARI  NELERDİR  ?

Tüm cerrahi prosedürlerden sonra görülen en sık komplikasyon KANAMA’dır.

DERİN VEN TROMBOZU

PULMONER EMBOLİ

Dikiş hattından KAÇAK ( %1 )

 

 

Dikiş hattında DARLIK

Küçültülen mide hacmi nedeni ile REFLÜ gelişimi.
 

DAHA NADİR GÖRÜLENLER

Mide ve dalak arasında mevcut damarlarda ve veya dalakta durdurulamayan  kanama nedeni ile dalağın alınması ( SPLENEKTOMİ )

PNÖMONİ

ÖLÜM (% 0,1- %4)

INCE BARSAK TIKANIKLIĞI

KALP KRİZİ, İNME

BÖBREK YETMEZLİĞİ

İNSİZYONEL HERNİ

GASTRİK ATONİ

 

WERNİCKE SENDROMU

YENİDEN KİLO ALMA

SAÇ DÖKÜLMESİ

Demir EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

ANESTEZİ KOMPLİKASYONLARI  

 

Op. Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

VKİ HESAPLAMA

E-bülten

E-posta Adresiniz

Gönder