Sosyal Ağlar :

GASTRİK BANT

GASTRİK BANT ( MİDE KELEPÇESİ )

 

Morbid Obezitenin cerrahi tedavisinde “GIDA ALIMINI KISITLAYICI”  prosedürlerden bir tanesidir.

 

MİDE KELEPÇESİ NEDİR?
Toplumda “mide kelepçesi” olarak bilinen, yemek borusu ile midenin birleştiği bölümün hemen altına yerleştirilen silikondan imal edilmiş-basıncı ayarlanabilir- bir banttır. Kapalı (laparoskopik) ameliyat ile yani ameliyathane şartlarında hasta uyutularak karın duvarına açılan küçük delikler vasıtası ile yerleştirilir. Bisiklet lastiğine benzer ve üzerine takılan bir silikon boru ile “kademeli” olarak şişirilerek balonun basıncı ayarlanabilir. Bu sebeple “ayarlanabilir mide kelepçesi” olarak (adjustible gastric bant) olarak adlandırılmaktadır. Şişirilmesi için dizayn edilmiş port yada aparat karın duvarına cilt altına yerleştirilir ve ameliyattan 1 ay sonra sıvı veya jel maddeler uygulanarak bu balonun şişirilir ve kelepçe/bant o zaman işlev görmeye başlar.


NASIL ETKİ EDER ?
Mide Kelepçesi uygulamasındaki temel prensip; yeme şekli ve yeme ile ilgili doğru davranışsal değişiklikler ile uygun yeme alışkanlıklarının kazandırılmasına yardımcı olmaktır.
Mide kelepçesi,  mideyi bir kum saati gibi ikiye böler. Gıdalar midenin üst kısmındaki bölümü doldurduğunda “ERKENDEN DOYMA” hissi oluşur ve böylece gıda alımı azaltılmış olur.
Mide kelepçesi ameliyatından sonra hastanın yeme alışkanlıklarında önemli bir değişiklik gerçekleştirilemez ise Morbid obezite için “KALICI ÇÖZÜM”  değildir.

 

MİDE KELEPÇESİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
Mide kelepçesi için uygun hastalar;

-Vücut kitle indeksi (VKİ) 30-35 arasında olanlar

-VKİ 50 den büyük olup klıcı obezite ameliyatı öncesinde 6 ay süre ile kilo azaltılması amacı ile

-Yaşları 18-50 arasında olanlar

-Düzenli kontrollere gelebilecek olan hastalar

 

MİDE KELEPÇESİ KİMLERE UYGULANMAZ?
-Morbid obezite sonucu METABOLİK SENDROM GELİŞMİŞ OLANLARA

-TATLI BAĞIMLILARINA

-Yemek borusunda hareket bozukluğu olanlara

-Uzun süreli ve veya komplike olmuş Şeker Hastalarına (DM)

-Daha öncesinde tanı almış Reflü Özofajit hastalarına
 

 

FAZLA KİLOLARIMDAN NE ZAMAN KURTULURUM ?
Morbid obezite nedeni ile mide kelepçesi takılması 1992 yılından beri laparoskopik olarak uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalarda Morbid Obezite nedeni ile mide kelepçesi uygulanan hastaların, 18-24 aylık zaman zarfında “fazla kilolarının” %50-80ini kaybedebilecekleri gösterilmiştir.

Morbid obezite nedeni ile mide kelepçesi takılan hastalar, “ EMİLİM AZALTICI MİDE BAYPASI”  ameliyatına göre uzun dönem kilo kayıpları sonuçları daha düşüktür.   

Mide kelepçesi uygulamasını takiben hastalarda morbid obezite ile ilişkili ikincil hastalıklara bağlı riskleri de azaltarak daha sağlıklı yaşam sürmeleri mümkün olabilir.

NASIL BİR İŞLEM UYGULANIR ?  
 

Op. Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

 

VKİ HESAPLAMA

E-bülten

E-posta Adresiniz

Gönder